Pravda nebo lež? Mýty o nachlazení pod lupou

Nepopotahujte! Nechoďte ven s mokrými vlasy! Dejte si ruku před pusu když kašlete! To jsou rady, které všichni znají od svých rodičů a předávají se z generace na generaci. Ale jsou tyto dobře míněné rady opravdu nápomocné? Jsou babské rady jako tvarohové zábaly, teplé pivo nebo horký čaj s citronem účinné proti boji s nachlazením? Zjistěte, které tipy a triky opravdu pomáhají.

Zajímavá fakta o virech

12m infekční radius

Je těžké se jim vyhnout: viry nachlazení se šíří kýcháním, smrkáním či kašláním. Viry se nachází v miniaturních kapénkách, které se dokáží šířit až do vzdálenosti 12 m. To je dále než je např. běžná délka autobusu. 

Turbo rychlost - až 900 km/h

Rychlejší než jakékoli sportovní auto: výzkumníci měřili rychlost vzduchu proudícího ven při kýchání a naměřili nejvyšší hodnoty až 900 km/h. Průměrná rychlost je okolo 140 km/h. Tato rychlost přenáší viry rychleji než je kdokoli schopný se odvrátit. 

Viry nachlazení číhají všude

V hromadné dopravě například na držadlech nebo automatech na lístky. V práci se mohou nacházet na telefonech, klávesnicích či kávovarech. Opatrnost se doporučuje také tam, kde se schází více osob jako jsou např. "open space" kanceláře nebo v době špičky hromadné dopravy.